Planuj, działaj, nie marudź! Recenzja książki Karoliny Cwaliny „Wszystko zaczyna się w głowie”

Podobno wszystko zaczyna się w głowie. Podobno tylko od nas zależy, jak zaplanujemy sobie dzień, rok, życie. Podobno nic dobrego nie wydarzy się, jeśli nie zapracujemy na to ciężko. Podobno. Dla mnie wszystko zaczęło się w tej książce. Karolino, dziękuję!

Zobaczyłam na okładce trzy słowa: „PLANUJ, DZIAŁAJ, NIE MARUDŹ!” i już chciałam mieć tę nowość u siebie. Karolinę Cwalinę kojarzyłam z social mediów, kilka razy zajrzałam na stronę jej projektu. Zachwytów nie było (teraz już wiem, że nie poświęciłam wystarczająco dużo czasu na to, aby dokładnie go poznać), ale trzeba przyznać – ta dziewczyna ma w sobie coś, co przyciąga. I tak też jest z jej książką „Wszystko zaczyna się w głowie” wydaną nakładem wydawnictwa Sensus. Jeśli jeszcze jej nie czytałaś/eś, sądzisz pewnie, że to taka cukierkowa wersja poradnika, który setny raz tłumaczy, jak znaleźć szczęście w życiu. Bo okładka w odcieniach różu, bo jakieś złocenia… Typowa dziewczyńska książka? Nic z tych rzeczy! To książka dla twardzieli!

 

Już po kilku stronach lektury czułam się lekko przeczołgana i nawet… bałam się czytać dalej. Dlaczego? Bo autorka wyciągnęła mnie na ring! A na tym ringu stałam ja i moje życie w postaci moich marzeń, planów, lęków. Niesamowite doświadczenie. Zaczęłam zastanawiać się, czego tak naprawdę chcę, o czym zawsze marzyłam, a co od zawsze odkładam na później, tylko dlatego, że boję się – zmian, wyzwań, porażki… Ale po jakimś czasie strach minął. Została motywacja i ekscytacja! Wszystko dzięki temu, że Karolina w przemyślany, skrupulatny sposób przeprowadza czytelnika przez kolejne etapy odkrywania siebie. Po co? Aby ten zagubiony, przestraszony człowiek mógł za moment ogarnąć swój bałagan i czuć, że ma wszystko (a przynajmniej większość spraw) pod kontrolą. Do tego autorka prowadzi po wyraźnie wytyczonej ścieżce, która w pewnym momencie staje się autostradą do sukcesu! Karolina Cwalina jest wysoko wykwalifikowanym coachem współpracującym m.in. ze spółkami Skarbu Państwa i międzynarodowymi korporacjami. Dzięki ogromnej wiedzy i bogatemu doświadczeniu prezentuje czytelnikowi sporą ilość ćwiczeń, technik, które wspomogą proces poznawania siebie, swoich pragnień, sensownego planowania i konsekwentnego docierania do celu. Co istotne, początek książki poświęca na przedstawienie swojej historii. A ta wcale nie była bajką. Dotarcie do sukcesu kosztowało ją wiele trudu i samozaparcia. I ta historia właśnie staje się olbrzymim motywatorem dla tego, kto sięga po książkę Karoliny.

„Wszystko zaczyna się w głowie” to znakomity przewodnik po tym, jak odkrywać prawdziwe marzenia, znajdować siłę do ich realizacji, jak planować działanie i nie zgubić przy tym konsekwencji. Bo „wszystko da się zrobić, jeśli się tego naprawdę chce!”. PLANUJ, DZIAŁAJ, NIE MARUDŹ!